Hac kelime olarak “Allah’a yönelme, günahlardan arınma, Hak yolunda feragat gösterme, meşakkatleri göğüsleme ve dinin özüyle temasa geçme” manasına gelen hac, terim olarak, Mekke’de bulunan Kabe’yi ve civarındaki kutsal olan özel yerleri, belirli vakti içinde, usulüne uygun olarak ziyaret etmek ve yapılması gereken diğer menasiki yerine getirmek demektir. İslâm’ın beş şartından biri olan hac, Hicretin 9. yılında farz kılınmıştır.Kur’ân-ı Kerim’de; “Gitmeye gücü yetenlerin Kâbe’yi ziyaret etmeleri, Allâh’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır” buyurulmuştur. Hz. Peygamber de; “İslâm beş esas üzerine kurulmuştur: Allâh’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in O’nun Elçisi olduğuna şahitlik etmek, namaz kılmak, zekat vermek, Kâbe’yi ziyaret etmek ve Ramazan orucunu tutmaktır.” buyurmuştur. Ayrıca hadislerinde hac'cın önemini ve yararlarını belirtmiştir nasıl yapılacağı gösterilmiştir.Gücü yeten, yani sağlık ve servet yönünden haccca gitme imkânına sahip, hür, akıllı ve buluğ çağına erişmiş Müslüman’ların, ömürlerinde bir defa hacca gitmeleri farzdır. Bu şartları taşıyan kişinin, imkân elde edince, geciktirmeden bu farzı yerine getirmesi gereklidir. Hayatında bir defa hacca gitmiş olan Müslüman’ın bir daha hacca gitmesi gerekmez.Yapılış şekli bakımından hac üçe ayrılır; ifrat haccı, kıran haccı ve temettu’ haccı.

Hac Nedir ?

Hac'ca Nasıl Gidilir  ?

Hac’ca gidecek hacı adayları talep yoğunluğu ve Suudi Arabistan tarafından uygulanan belirli kota nedeni ile kura sonucu belirlenmektedir.Hac  Kuralarına katılabilmek için öncelikle il veya ilçe müftülüklerinden ön kayıt yaptırmalısınız. Geçmis yıllarda hac için kayıt yaptırıp kazanamamış iseniz kaydınız 2015 yılında otomatik olarak yenilenecektir.

Hac kura sonuçları açıklanınca sitemizdeki Hac Kura Sorgulama bölümünden TC kimlik numaranız ile hac kura sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Hacca gitmeye hak kazanmış iseniz karar vermekte gecikmeyiniz, zira acentalara ayrılan hac kontenjanları çabuk dolabilmektedir.

 hacca bizim ile gitmiş pek çok hacı vardır. Kendilerinden  hizmet kalitesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hac kura kayıtlarınızın yapılması veya kura sonucunun takibi için Bize ulaşabilirsiniz.

Hac ve Umre nelere dikkat edilmeli

         Hac ve umre programlarına katılırken ibadetinizi gerçekleştirmek için başvurduğunuz firmaların yetkili olup olmadığına emin olmanız gerekir. 

Nasıl emin olursunuz ? 
 *  Hac ve umre organizasyonu gerçekleştiren firmaların tursab uyesi olmaları gerekmektedir yani tursabdan onaylanmış A sınıfı seyahat acentası olmaları gereklidir.
* IATA belegesi sahibi olmaları gerekmektedir.
bu belegelere sahip olmayan firmalar hac ve umre organizasyonu yapmaya yetkili değillerdir. Üzülerek söylüyorum ülkemizde kendini yetkili gösteren kişiler ve hatta firmalar vardır,insanların dini duygularını kullanarak belki dişinden tırnağından arttırarak biriktirdiği parayı hac ve umreye götürme vaadiyle alarak ortdan kaybolan kişilere dikkat edilmeli.
Diğer bir husus da Hac ve umre programı düzenlemeye yetkili firmaların vaad ettiği şekilde hizmet vermemeleri örneğin belirttiği otellere götürmemesi, götürdüğü otellerin harem avlusuna bir hayli uzak olması yürüme mesafesinde denilen otellerin araçsız gidilemeyecek kadar uzak olması, 24 saat servis hizmetinden bahsedip günde birkaç kez servis yapılması, rehberlik hizmetinin yeterli olmaması, profosyenel rehberlik hizmeti  beklerken akşamdan akşama otele şöyle bi üstünkörü uğrayan öğrenci veyahut orada ikamet bir kişiye rastlayabilirsiniz.Bu durumda otel dışına çıktığınızda nereye gideceğinizi bilemeyeceğiniz için ve görmeniz gereken eşsiz güzelliklere sahip bir çok yeri görmeden geriye dönebilirsiniz. Bütün bunlara dikkat etmenizi  öneririm.

Hac Programları   2015

2015 hac fiyatları ve 2015 hac programları yakında açıklanacaktır